от двете страни

от двете страни
по бокам
* * *
от две́те страни́
по бокам

Български-руски речник. 2013.

Игры ⚽ Поможем сделать НИР

Смотреть что такое "от двете страни" в других словарях:

 • обапол(и) —   от двете страни; откъм двете страни …   Църковнославянски речник

 • обоюду —   от двете страни; откъм двете страни …   Църковнославянски речник

 • амфи — (грч amphi) 1. околу, наоколу, 2. во сложенки од двете страни, од сите страни, на двата начина …   Macedonian dictionary

 • Полянов, Владимир — Владимир Полянов Имя при рождении: Владимир Георгий Иванов Тодоров …   Википедия

 • Балкида — име на легендарната арапска кралица од Саба (во јужна Арабија) која според Библијата, по долготрајно допишување исполнето со најубава лирика од двете страни, му станала жена на еврејскиот крал Соломон, од нивниот син Мелек потекнувале етиопските… …   Macedonian dictionary

 • алеја — (фр allee) патека, пат од двете страни обрабен со дрвја и со зеленило …   Macedonian dictionary

 • алтернативен шах — вид шах во кој од двете страни учествуваат по двајца играчи и повлекуваат потези наизменично и без договарање …   Macedonian dictionary

 • амфитропен — (грч amphi, tropos обрт) што се свртува на двете страни …   Macedonian dictionary

 • биконвексен — (лат bi convexus) опт двојно истумбен, истумбен од двете страни …   Macedonian dictionary

 • биконкавен — (лат bi concavus) опг двојно вдлабен, вдлабен од двете страни …   Macedonian dictionary

 • билатерален — (лат bilateralis) двостран обостран, што ги обврзува двете страни …   Macedonian dictionary


Поделиться ссылкой на выделенное

Прямая ссылка:
Нажмите правой клавишей мыши и выберите «Копировать ссылку»